İstinye Üniversitesi, “Liv Hospital”, “Medical Park ” ve “VM Medical Park” olmak üzere üç ayrı hastane markasını tek çatı altında buluşturan MLP Care Grubu’nun 25 yıllık bilgi ve birikiminin devamı olarak, 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı tarafından 23.04.2015 tarihinde kurulmuştur.

Akademik kadromuz alanlarında öne çıkmış, saygın araştırmacı öğretim üyelerinden oluşmaktadır. Gerekli bilgileri ilgili bölüm sayfalarından bulabilirsiniz.

Üniversitemize ait tam teşekküllü 63 laboratuvar, 3 bilgisayar laboratuvarı ve 4 mimarlık atölyemiz bulunmaktadır. Uygulama ve araştırma merkezlerimiz; Kök Hücre ve Doku Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSÜKÖK), Moleküler Kanser Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSÜMKAM), Nörolojik Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ISUCAN), 3B Tasarım ve Prototipleme Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSÜ3D), Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezi, Türkçe Eğitimi ve Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Ekonomi ve Politika Uygulama ve Araştırma Merkezi, Tıbbi Yapay Zeka Uygulama ve Araştırma Merkezi.

İstinye Üniversitesi’nde; 9 adet fakülte, 2 adet yüksekokul bulunmaktadır. 

Fakülteler:

 • Eczacılık Fakültesi 
 • İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi 
 • Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi 
 • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi 
 • İletişim Fakültesi
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi 
 • İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi 
 • Tıp fakültesi 

Yüksekokullar: 

 • Meslek Yüksek Okulu 
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 

İstinye Üniversitesi olarak engelli öğrencilerimiz için özellikle kampüs ortamı bakımından hassasiyet gösteriyoruz. Topkapı Kampüsümüzde her kata asansörle ulaşım mevcuttur. Asansörlerimiz komut panelleri, Braille alfabesi ve sesli uyarı sistemi ile desteklenmiş durumdadır. Engelli tuvaletlerimiz her katta mevcuttur. Dersliklerin olduğu katlar, derslikler, ortak kullanım alanları ve konferans salonlarımız  engelsiz bir kampüs ortamı sunmaktadır. Üniversitemiz Yükseköğretim Kurulu tarafından ‘Mekanda Erişim’ kategorisinde “Engelsiz Üniversite” ödülüne layık görülmüştür. Üniversitemiz gerçekleştirmeyi planladığı ”Ezgi’nin Kütüphanesi” projesiyle, görme engelli kullanıcılar için sesli kitap projesi uygulayacak. Ayrıca “Engelsiz Başarı Bursu” ile İstinye Üniversitesi öğrencilerin yanında .

Engelsiz Başarı Bursu
Tüm önlisans ve lisans programlarda geçerli olmak üzere İstinye Üniversitesi’ne 2018 YKS ile engelli statüde (engelli kontenjanı) yerleşenlere verilen burslardır. Ekim – Mayıs arasındaki 8 aylık dönemde öğrenciye aylık 400 TL nakdi yardımda bulunulur.
Bu burslar normal öğrenim süresi boyunca verilir. Normal öğrenim süresinin aşılması durumunda kesilir. Normal öğrenim süresi :

Önlisans programları için 4 yarıyıl,

 • Tıp programı için 12 yarıyıl (İngilizce hazırlık sınıfı okunması durumunda 2 yarıyıl eklenir),
 • Eczacılık programı için 10 yarıyıl (İngilizce hazırlık sınıfı okunması durumunda 2 yarıyıl eklenir),
 • Diğer lisans programları için 8 yarıyıldır (İngilizce hazırlık sınıfı okunması durumunda 2 yarıyıl eklenir).

Bu burslar öğrencinin Ağırlıklı Genel Not Ortalamasına (AGNO) göre her akademik yılın bahar yarıyılı sonunda değerlendirilir. Öğrencinin AGNO’sunun 4.00 üzerinden 2.00’ın altına düşmesi durumunda kesilir ve hiç bir koşulda yeniden başlamaz.

Lisans bölümlerimiz ve önlisans programlarımız bu yıl örgün eğitim vermektedir. Fakat bazı derslerimiz için ihtiyaç duyulur ise uzaktan eğitim verilebilir. Bunlar Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili gibi zorunlu derslerdir.

Öğrencilerimizin, akademik ve idari kadromuzun bilgi ihtiyaçlarını dikkate alarak doğru ve güvenilir bilgi kaynaklarının kullanıcının hizmetine sunulmasını misyon edinen kütüphanemiz; kullanıcısına gerekli olan bilgi kaynaklarını, günümüzün teknolojisine uygun olarak en kısa sürede sağlamayı amaçlıyor. Bu çerçevede kütüphanemizin amacı, ulusal ve uluslararası düzeyde en iyi kütüphaneler arasında yer almaktır.

 • İstinye Üniversitesi’nin öğrencileri, akademik ve idari personeli, İstinye Üniversitesi mensubu olarak; kütüphanemizin doğal üyeleridir. Kütüphanemizin bilgi hizmetlerinden yararlanabilmeleri için üyeliklerini aktive etmeleri yeterlidir.
 • Tüm İstinye Üniversitesi mensupları basılı kaynaklarımızı, kendilerine tanımlanmıs süreler dahilnde ödünç alabilirler. Ödünç verilemeyen referans kaynaklar için fotokopi hizmetimizden yararlanabilirler. 
 • Kütüphane üyelerimiz, kütüphane kaynaklarında arama yapma, ödünç iade süresi uzatma, ayırtma vb. gibi işlemleri hem web uygulamamızdan hem de “Cep Kütüphanem” mobil uygulamasından yapabilirler.
 • Ulusal ve Uluslararası elektronik bilgi kaynaklarına web sayfamızdan ulaşabilir, doğru bilgiye en kısa sürede erişim sağlama konusunda kütüphane personelinden destek alabilirler.

Üniversitemizde İngilizce ve Türkçe eğitim programları bulunmaktır.

Üniversitemizde özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümümüz bulunmamaktadır.

Harfli sistemde notların karşılığı AA – 4.00, BA -3.5, BB – 3.00, CB – 2.5, CC – 2.00,DC – 1.5, DD – 1.0, FF – 0 şeklindedir. Not karşılıklarını ve değerlendirmeleri ilgili öğretim elemanı belirlemektedir.

Öğrenciler FF veya DZ harf notu aldıkları dersleri tekrarlamak zorundadırlar. Ayrıca mezuniyet durumunda Genel Not Ortalaması 2.00’ın altında olan öğrenciler mezuniyet için ortalamasını 2.00 ve üzerine çıkartmak zorundadır. Bunun için öğrenciler şartlı geçtikleri ders/dersleri (DD ve DC) tekrar alıp ortalamalarını yükseltebilirler.

“Lisans/ önlisans öğrenimini tamamlayan ve disiplin cezası almamış olan öğrencilerden; 
Ağırlıklı Genel Not Ortalaması (AGNO’su) 3,00 ile 3,49 arasında olanlar Onur Öğrencisi;
Ağırlıklı Genel Not Ortalaması (AGNO’su) 3,50 veya üstü olan öğrenciler ise Yüksek Onur Öğrencisi olarak mezun olurlar.”

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda Anestezi, Ameliyathane Hizmetleri, İlk ve Acil Yardım, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri programlarımızın ikinci öğretimi bulunmaktadır. Eğitimler ders programına göre şekillenecek olup genellikle saat 17:00-22:00 arasında yapılacaktır.

İkinci öğretim ile normal öğretimin tek farkı derslerin yapıldığı saatlerdir. Diplomada ikinci öğretim mezuniyeti belirtilmez ancak transkriptte belirtilir.

Evet, teorik derslere %70, uygulamalara %80 devam zorunluluğu vardır. Devam takibi, ilgili öğretim elemanı tarafından yapılır.

Üniversitemizde tüm lisans bölümlerinde ve önlisans programlarında çift anadal imkanı bulunmaktadır. Şartları sağlayan öğrencilerimiz (ortalama, sınıfında ilk %20 dilimde olmak gibi) başvuru yapmaları durumunda başvuruları değerlendirilir ve kontenjan dahilinde çift anadal eğitimine başlayabilir. Çift anadal programlarını başarıyla tamamlayan öğrenciler ikinci bir program diploması ile mezun olmuş olurlar.

Üniversitemizde yan dal programımız mevcuttur. Üniversitemize kayıtlı olan öğrenciler şartları sağladıkları taktirde, kontenjan dahilinde üniversite içinde başka bir eğitim-öğretim programının tanımlanan derslerini alarak yandal sertifikası alabilirler.

İçerikleri %70 ve daha fazla uyuşuyorsa fakülte/ yüksekokul tarafından değerlendirilir, muafiyeti uygun olan dersler diğer üniversitede aldığınız notun karşılığı ile İstinye Üniversitesi’nde de sayılır. Bu dersler ortalamaya katılır.

Her bölüm için farklı programlara geçiş yapılabilir. Geçiş yapılabilen bölümler YÖK tarafından belirlenir. Listesi ayrıca web sitemizde belirtilmiştir.

Kurum içi yatay geçişlerde bursunuz kesilmez, aynı burs oranıyla eğitiminize devam edersiniz.

Gerekli şartlar sağlandığında (YÖK’ün yatay geçiş şartları) yurt dışı yatay geçiş olanağımız bulunmaktadır.

Üniversitemizde kurumlar arası ve yurtdışı yatay geçiş başvuruları web sitemizde duyurulacaktır. Yatay geçişlerle ilgili detaylı bilgi için; 

https://www.istinye.edu.tr/tr/ogrenci-isleri/yatay-gecisler

Dikey Geçiş Sınavına girerek üniversitemize başvuruda bulunabilirsiniz.

Lisans bölümlerinin ve önlisans programlarının ücret ve kontenjan bilgileri için tıklayınız.

Tıp Fakültemiz Komite Sistemi ile eğitim verirken, diğer tüm lisans bölümlerimiz ve önlisans programlarımızda ders geçme sistemi kullanılmaktadır.

 • ÖSYM Kontenjan İndirimi,
 • ÖSYM Türkiye Başarı Sırası Bursu,
 • Okul Birinciliği Bursu,
 • Bilinçli Tercih İndirimi,
 • IB/ABITUR/BAKALORYA/MATURA/MATURITA Başarı Bursu,
 • LGS Yıldız Lise Bursu, (Devlet liseleri listesi içintıklayınız ve Özel liseler listesi için tıklayınız)
 • Anlaşmalı Öğrenim Bursu,
 • Şehit Yakınları ile Malül Gazi ve Yakınları Bursu,
 • Engelsiz Eğitim Bursu,
 • Aile İndirimi,
 • Personel ve Yakınları İndirimi,
 • Üstün Başarı Yetenek ve Temsil Bursu (İSÜPASS) Detaylı bilgi için tıklayınız
 • Akademik Başarı Bursu

 

ÖSYM bursları karşılıksız olup başarı şartı aranmamaktadır. Bursun süresi eğitim dönemi bitene kadar devam eder. Diğer burslar ise bursu kazandığınız yıl ilan edilen koşullar ve https://www.istinye.edu.tr/sites/istinye.edu.tr/files/docs/2018-09/onlisans-lisans-burs-indirim-yonergesi.pdf adresinde bulabileceğiniz Burs ve İndirim Yönergesine göre geçerlidir.

Bölgemizdeki 8 adet kız, 3 adet erkek yurdu İstinye Üniversitesi öğrencilerine indirim uygulamaktadır. Bu yurtlarla ilgili detaylı bilgi için; İsu İndirimli Yurtlar 

 Ayrıca öğrencilerimiz Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlardan da yararlanabilmektedirler.

Üniversitemizde 50’ye yakın öğrenci kulübü faaliyet göstermektedir. 
Detaylı bilgi için https://omer.istinye.edu.tr/tr/kulupler/kulupler-listesi

İstinye Üniversitesi Öğrenci Konseyi, öğrencilerimizin sesi olmak, öğrencilerimizle üniversitemiz arasında köprü görevini üstlenmek, öğrencilerimizi geliştirici etkinlikler yapmak amacıyla çalışmalarına devam etmektedir. İlan edilen takvime göre seçilen sınıf temsilcileri, üniversite öğrenci konseyini oluşturmakta, öğrenci konseyimiz kendi içinde Her akademik Üniversitemizde öğrenci konseyimiz vardır. Belirlenmiş esaslara göre aday olan öğrencilerimiz kapalı oylama ile öğrenci temsilcisi seçilerek öğrenci konseyi yönetim kurulunu oluştururlar. Bu yönetim kurulu içerisinden de bir konsey başkanı seçilir.

Her öğrencimizin öğrenci kulüplerine üye olma, yönetiminde aktif rol alma ve kulüp kurma hakkı vardır. Yeni kulüp kurmak için biraraya gelen 10 öğrencimiz, faaliyet alanının mevcut kulüplerle çakışmaması ve yönetmeliğe uygun olması koşulu ile Öğrenci Merkezi’ne başvurarak kulüp kurabilir. Halen sanat, spor, kültür, bilim gibi genel dallarda faaliyet gösteren öğrenci kulüplerimiz mevcuttur.

Üniversitemiz sağlık alanında Türkiye’nin en büyük grubu olan MLPCare grubu ile paydaştır. Öğrencilerimizi öğrenim süreleri boyunca gerek kendi bünyemizde, gerek farklı kurumlarda staj ve yarı zamanlı çalışmaları için teşvik ediyoruz ve bu konularda onların kolaylaştırıcısı olmaya gayret ediyoruz. Başarılı öğrencilerimizin mezun olduktan sonra kendi paydaşımız ve partnerimiz olan kurumlarda istihdam edilebilirliklerinin yüksek olduğunu söylememiz mümkün. Diğer yandan tüm öğrencilerimiz için iş yaşamına geçişi kolaylaştırıcı kişisel gelişim ve mesleki beceri temelli ücretsiz sertifika programları da onların iş yaşamında aranan mezunlar olmalarını kolaylaştıracaktır. Öğrencilerimizin iş arama süreçlerinde CV yazma, iş görüşmesi, mülakat teknikleri, izlenim yaratma gibi konularda da seminerler ve danışmanlık çalışmaları Öğrenci Merkezi – ÖMER tarafından yapılmaktadır.

Üniversitemizdeki her programın müfredatı birbirinden farklılık gösterir. Ama tüm programlarımız yaz stajı, dönem içi staj, işyeri uygulaması, işyeri ziyareti gibi öğrencileri iş yaşamına yakınlaştıracak programlarla zenginleştirilmiştir.

Zorunlu stajı olan bölümlerimizde staj, öğrencilerimizin tıpkı dersleri gibi başarıyla tamamlamaları gereken süreçlerden biridir. Staj şartlarını yerine getirmeyen öğrenciler öğrenim süresini uzatma, mezun olamama gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirler.

Öğrencilerimiz müfredatlarında yer alan zorunlu stajlarını yaparken, öğrencilerin sigorta primleri İstinye Üniversitesi tarafından karşılanmaktadır. Staj yapılacak kurumların öğrencilerimize yol-yemek gibi konularda destek olması kurumun inisiyatifindedir. Staj ücreti konusu ise Mesleki Eğitim Kanunu’na göre düzenlenir ve ücret ödeme yükümlülüğü bulunan kurumlar tarafından öğrenciye ödenir.

Üniversitemizin departmanlarından biri olan Öğrenci Merkezi kısa adıyla ÖMER, görev tanımı olarak aynı zamanda bir kariyer departmanıdır. Öğrencilerimizi, kendilerini keşfetmeleri, bireysel farkındalıklarının artması, sektörleri ve sektörlerde bulunan güncel arayışları tanımaları, kendini geliştirme sistematiği kazanmaları, İstinyeli olarak istihdam edilebilir ve rekabetçi birer mezun olmaları için, seminerler, sektör buluşmaları, liderlik ve girişimcilik eğitimleri, sertifika programları ve kariyer koçluğu desteği ile Öğrenci Merkezimiz, öğrencilerimiz ile el ele yürümektedir.

Öğrencilerimiz öğrenim sürelerinde Kısmı Zamanlı Öğrenci Çalıştırma kapsamında üniversitemizin çeşitli departmanlarında görev alabilmektedir. ”Kısmi Zamanlı Çalışma Programı” Öğrenci Merkezi tarafından yürütülmektedir. Kütüphane, Kurumsal İletişim, Öğrenci Kayıt İşleri gibi birçok bölümde öğrenciler saat ücretli olarak çalışmaktadırlar. Sağlık lisesi mezunu öğrencilerimiz üniversitedeki ders programlarını ve çalışma saatlerini organize ederek çeşitli sağlık kurumlarında kendi alanlarıyla ilgili pozisyonlarda istihdam edilebilmektedir. 

İSÜSEM (İstinye Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi); alanında fark yaratmak, becerilerini en üst noktaya taşımak, ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet etmek isteyen katılımcılara fayda sağlamak amacıyla eğitimler düzenlemektedir.

Sağlık sektöründen pazarlamaya, teknolojiden yabancı dile kadar birçok farklı alanı kapsayan eğitimler ile katılımcıların konu hakkında yeterli donanıma sahip olmaları ve sertifikalandırılmaları sağlanır. İSÜSEM Eğitim Programlarının temel niteliği bilginin güncel olmasıdır. Bilginin çok çabuk eskidiği günümüzde, İSÜSEM katılımcılara en güncel eğitim içeriğini sunar ve bunu alanında uzman eğitmen kadrosu ile destekler. Detaylı bilgi için; https://sem.istinye.edu.tr/