(CERN-Beamline for Schools 2022)

Bilgilendirme Etkinliği

CERN tarafından düzenlenen Liseler İçin Demet Hattı (BL4S) yarışması bilgilendirme etkinliği başvuruları başladı. Temel Bilimler ve mühendislik alanlarına ilgi duyan ve bilim dünyasına adım atmak isteyen lise öğrencileri, 2023 yılında takımlarıyla birlikte CERN’e gitme şansı elde edebilecek. 

Yarışmanın ulusal irtibat sorumlusu ve İstinye Üniversitesi Temel Bilimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serkant Ali Çetin tarafından düzenlenecek bilgilendirme toplantısı fiziki olarak İSÜ Kongre Merkezi‘nde gerçekleştirilecek. Ayrıca etkinlik boyunca İstinye Üniversitesi YouTube kanalından canlı yayın yapılacak.

Bilgilendirme Toplantısı Başvurusu için Son Tarih: 13 Ocak Cuma 23:59

Bilgilendirme Toplantısı: 14 Ocak 2023, Cumartesi, 10:00

Yer: İstinye Üniversitesi – Topkapı Kampüsü

Ulaşım: https://goo.gl/maps/yjtNzEbx5Ay5A4qd8 

Prof. Dr. Serkant Ali Çetin​

1974 İstanbul doğumlu olan Serkant Ali Çetin, 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümünden mezun oldu ve ardından aynı bölümde Deneysel Yüksek Enerji Fiziği alanında Prof. Dr. Engin Arık danışmanlığında CERN ATLAS deneyinde yaptığı çalışmalarıyla 1998'de yüksek lisans 2003'te ise doktora derecesini aldı. Nisan 2004'te Doçent olan Çetin aynı yıl Doğuş Üniversitesinde çalışmaya başladı. Serkant Ali Çetin 2006-2009 arasında Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı olarak görev yaptı ve Eylül 2009'da profesör oldu.

Devamını Oku

Sıkça Sorulan Sorular

Beamline For Schools (BL4S), CERN tarafından düzenlenen ve tüm dünyadan liselerin ücretsiz katılımına açık olan bir yarışmadır. Mühendislik, fizik ve teknoloji konularına ilgi duyan her düzeyden lise öğrencilerinin oluşturacakları takımların katılımına açıktır. 

CERN tarafından düzenlenen yarışmanın bilgilendirme toplantısı fiziki katılımcılar için İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü, Kongre Merkezi‘nde yapılacaktır. Aynı anda online olarak Zoom üzerinden soru-cevap alınabilecek etkinlik, YouTube kanalımızdan da canlı yayınlanacak.

Hayır. Ancak yarışmanın başvuru formatının ve takımlardan beklentilerin doğru anlaşılması ve parçacık fiziği ile CERN’deki demet hattı hakkında ön bilgiye sahip olunması açısından BL4S’in Türkiye irtibat sorumlusu Prof. Dr. Serkant Ali Çetin’in anlatımıyla gerçekleşecek olan bu etkinliğe katılmanız önerilmektedir. 

Evet, CERN – Liseler İçin Demet Hattı Yarışması Bilgilendirme Toplantısı, yarışma katılımcıları için Zoom üzerinden canlı yayınlanacak. Ayrıca tüm merak edenler ve izlemek isteyenler için İstinye Üniversitesi YouTube kanalından canlı yayını izleyebilirsiniz.

Yarışma katılımcılarının soru-cevap süreçleri Zoom üzerinden iletilecektir. Online katılım sağlamak isteyen yarışmacılara Zoom linki SMS/E-Posta yoluyla ayrıca iletilecektir.

Evet, yalnızca izleyici olarak katılmak isteyenler İstinye Üniversitesi YouTube kanalından etkinliği takip edebilirler. Yarışma katılımcılarının soru-cevap süreçleri için Zoom üzerinden katılmaları gerekmektedir.

Yarışmaya başvurular 7-10 kişilik takımlar halinde yapılmaktadır. Her takımın başında bir öğretmen bulunma zorunluluğu vardır.

Hayır, tüm takım üyelerinin (öğretmenler dahil) başvuru formunu eksiksiz doldurması gerekmektedir. 

Bilgilendirme etkinliğine bireysel katılım sağlayabilirsiniz. Ancak yarışmaya resmi başvurular 7-10 kişilik takımlar halinde ve 1 öğretmen gözetiminde yapılmalıdır. Takımlara dahil olma süreçleri öğrencinin kendi sorumluluğundadır.

Tüm dünyadan takımların katıldığı yarışmaya başvuran tüm takım ve kurumlar CERN tarafından katılım sertifikası alacaklardır. 

Program Akışı

Başvurular sona ermiştir. İlginiz için teşekkürler.