Resmi web sitemize gitmek için tıklayınız
KÜTÜPHANE

İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü’nde toplamda 1000 metrekareye yakın kütüphane alanında; öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin akademik ve kültürel ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlanmış zengin kütüphane koleksiyonu ile hizmet vermeye başlamıştır. Mevcutta bulunan 10.000 basılı kitap ve süreli yayın sayısı, akademisyen ve öğrencilerimizden gelen taleplere göre hızla artırılmaktadır. İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü Kütüphanesi’nin veritabanlarında binlerce e-kitap, e-dergi ve video bulunmaktadır.

İstinye Üniversitesi Kütüphanesi olarak hedefimiz; ulusal ve uluslararası bilim dünyasında yer alacak olan öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin, bilimsel araştırma süreçlerinde her türlü kaynak desteğini sağlayarak, Türkiye'nin en kapsamlı üniversite kütüphaneleri arasında olmaktır.

Kütüphane İletişim e-posta: topkapikutuphane@istinye.edu.tr

 

Ödünç Verme Hizmeti

 • Üniversitemizin tüm akademik ve idari personeli ile tüm ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri, kütüphanemizin doğal üyesi kabul edilmektedir. Üyelik aktivasyonunu müteakiben ödünç hizmetimizden faydalanabilirler.
 • Ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerimiz; bir seferde 3 kitabı, 15 gün süre ile alabilir, eğer eser üzerinde ayırtma işlemi yapılmamışsa 2 kez birer hafta uzatma işlemi yapabilir.
 • Akademik ve idari personelimiz; bir seferde 10 kitabı, 1 ay süre ile alabilir. Eğer eser üzerinde ayırtma işlemi yapılmamışsa 2 kez 15'er gün uzatma işlemi yapılabilir.
 • Katalog tarama, ödünç süresi uzatma ve kitap ayırtma işlemleri ile ödünç takibi işlemleri web sayfası üzerinden üye oturumu açılarak yapılabilir.

ILL (Kütüphaneler Arası Ödünç) Hizmeti

 • ILL hizmetinden yararlanabilmek için, en az yüksek lisans öğrencisi olma şartı aranmaktadır. Akademik personelimiz ILL talep formunu doldurarak Kütüphaneler Arası ödünç hizmetimizden yararlanabilirler.
 • ILL hizmetinde; yayın talep ettiğimiz kütüphanenin ödünç/iade kuralları geçerlidir.

Bilgi Okuryazarlığı

 • Tüm üyelerimizin kütüphane kaynaklarını aktif olarak kullanabilmesi için, belirli zamanlarda eğitim verilerek; bu eğitim programları, rutin olarak kütüphane çalışma programına dahil edilecektir. Ayrıca, "Kütüphaneciye Sorun" hizmeti ile, olabilecek en kısa zamanda üyelerimizin talepleri karşılanmaya çalışılacaktır.
 • Üyelerimiz tarafından birimimize yöneltilen sorular üzerinden, bilgilendirme metinleri yayınlanarak, benzer sorunlara daha kısa sürede çözüm ulaştırılacaktır.

 

Kütüphane Kuralları

 1. Kütüphane üyelerinin, kütüphaneye girerken üniversite kimlik kartlarını yanlarında taşımaları ve sorulduğunda göstermeleri zorunludur.
 2. Kütüphaneye yiyecek içecek maddeleriyle girilmesi kütüphanede tütün mamullerinin içilmesi kesinlikle yasaktır.
 3. Kütüphanede cep telefonunu yüksek sesle kullanmak, genel olarak yüksek sesle konuşmak ve diğer kütüphane kullanıcılarını rahatsız edebilecek hareketlerde bulunmak, gürültü çıkacak şekilde çalışma yapmak yasaktır.
 4. Kütüphane kullanıcıları, yanlarında bulunan eşyaları korumakla yükümlüdür. Kütüphane salonunda meydana gelebilecek olası çalınma ve kaybolma olaylarında kütüphane yönetimi sorumlu tutulamaz.
 5. Kütüphane yönetiminden izinsiz kütüphane içerisinde kamera, fotoğraf makinesi ve benzeri cihazlarla çekim yapmak yasaktır.
 6. Kütüphane ödünç verme işlemleri sırasında üniversite kimlik kartı gösterilmesi zorunludur.
 7. Ödünç alma işlemi yapılmamış hiçbir kitap, dergi ve herhangi bir kütüphane kaynağının kütüphane personelinden izinsiz olarak dışarıya çıkartılması yasaktır. Kütüphaneden çıkarılacak her bir materyalin ödünç alma işleminin yapılması zorunludur. Kütüphane koleksiyonunun güvenliği manyetik kapı kontrol sistemiyle sağlanmaktadır. İkaz sesi işitildiğinde görevliye yardımcı olmak gereklidir.
 8. Raflardan alınmış kitaplar masalarda bırakılmalı, rafa yerleştirmeye çalışılmamalıdır
 9. Kullanıcılar kütüphaneye açılış saatinden önce giremezler ve kapanış saatinde de kütüphaneden çıkmaları beklenmektedir. Kapanış saatine 15 dakika kala kütüphane otomasyon sistemi kapandığı için ödünç işlemleri yapılamaz. Kapanış saatine 15 dakika kala kullanıcıların çıkması sağlanır ve kütüphane görevlisi tarafından kontrol işlemleri yapılır.
 10. Kütüphane yetkilisi acil durum halinde kullanıcıların derhal kütüphaneden çıkmalarını isteyebilir.
 11. Kütüphane materyalini kaybeden veya zarar verenler yerine koymak veya temin etmek zorundadır.
 12. Kullanıcılar kütüphane personeline ait araçları izinsiz kullanamazlar ve kütüphane içindeki araç ve malzemelerin yerlerini değiştiremezler
 13. Kullanıcılar herhangi bir materyalin tamamını fotokopi vb. şekilde çoğaltamazlar, Telif haklarına mutlaka uymak zorunludur.
 14. Kullanıcılar kütüphanede bulunan bilgisayarlardaki programları kopyalayamazlar.
 15. Kullanıcılar internet kullanımı sırasında yasa dışı ögeler içeren web adreslerine giremezler.
 16. Kullanıcılar kütüphane ile ilgili problemlerini, görüş ve önerilerini kütüphane personeline bildirerek taleplerini iletebilirler. Ancak yazılı olarak yapılmayan itirazlar resmi nitelik taşımaz.
 17. Kullanıcıların genel olarak Kütüphane Yönergesinde belirtilen kurallara uymaları zorunludur.
 18. Kütüphane yönetimince yazılmış uyarılara ve kurallara uyulup uyulmadığı, kütüphane personelinin takip ve sorumluluğu altındadır.
 19. Kütüphane yönetimi, kütüphane içinde meydana gelmesi olası disiplinsiz davranışlarda, kitap ve kütüphane kaynaklarına yönelik yıpratıcı uygulamalarda ve yukarıda belirtilen işletim kurallarına aykırı hallerde; ilgili kişiler hakkında tutanak tutar. Bu durumda kullanıcıların kütüphane kullanım haklarını kısıtlanabilir.

Kütüphane İletişim e-posta:topkapikutuphane@istinye.edu.tr